Krótkie dzieje wytwarzania oraz popularności spodni dżinsowych na całym świecie

Dżinsy, wyglądające jak te, które znamy obecnie, są z nami już od przeszło 140 lat. Wtedy to, fabryka odzieży ze Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła produkcję spodni z denimu, na potrzeby robotników, ranczerów oraz wojskowych, a następnie także dla przeciętnych obywateli.


Czarne dżinsy
Napisał: grotos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednak dżinsy wcale nie mają tak krótkiej historii, jak mogłoby się wydawać. Materiał, który jest podstawą dżinsów, to denim. To nic innego, jak poskręcana przędza bawełniana, poskładana w skośny splot, którego cechą jest duża gęstość oraz któremu zawdzięczamy wyjątkową wytrzymałość tych spodni. Niewątpliwie mocno się utarło w naszych poglądach, że jeansy to spodnie amerykańskich robotników – to nie ma bardziej błędnego. Spodnie z denimu wywodzą się z Francji (de Nimes – miejscowość, gdzie wytwarzano przędzę wykorzystywaną do ich szycia). W XV wieku, były to najpopularniejsze spodnie używane przez żeglarzy Starego Kontynentu. Lubili je oni, ze względu na solidność i bezproblemowe ich utrzymanie we względnym porządku (zwykle prano je przez powieszenie na linie i przeciągnięcie ich ileś kilometrów za płynącym okrętem). Znacznie więcej dowiesz się pod linkiem Base.


Jeansy zaczęto ponownie produkować w XIX wieku w Ameryce. W tym czasie wróciła ich popularność i na zawsze dołączyły do naszej mody.

Czy masz świadomość, że zamieszczone tutaj proponowane informacje (https://sentiell.pl/MECHANIZM-PODZIELONEJ-PLATNOSCI-SPLIT-PAYMENT-news-pol-1579176078.html), mogłyby okazać się bardzo dla Ciebie pożyteczne? Dotyczą one problematyki, która Cię teraz zainteresowała.

Początkowe amerykańskie spodnie jeansowe, nadal nie miały takiego kształtu, jak obecnie. Zaledwie w 1889 roku, firma odzieżowa Lee rozpoczęła wytwarzanie swoich jeansów, na zawsze odmieniając ich pierwotny krój. Spodnie jeansowe męskie Lee (w tamtych czasach panie ubierały się tylko suknie), jako jedyne z pomiędzy innych fabryk, miały wszyty zamek błyskawiczny. Przedtem spodnie te najzwyklej wciągano. Dzięki temu nowatorskiemu pomysłowi, spodnie jeansowe męskie Lee zyskały ogromną popularność, ponieważ były lepiej dopasowane. Spodnie jeansowe męskie Lee z zamkiem błyskawicznym, to nie jedyna innowacja wyprodukowana przez tę firmę. Zobacz asortyment jeansy lee. Są oni również pionierami w produkcji jeansowych kurtek, co zapoczątkowało modę na produkowanie różnych części garderoby z tej tkaniny.

Jeżeli jesteś fanem spodni dżinsowych, powinieneś poznać rzetelną historię ich powstania. W końcu fakt, że są one wytwarzane od XV wieku brzmi znacznie ciekawiej, niż jedyne 140 lat.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2023-01-31 01:34:43
Tagi: zamek, kurtki, splot