Co to jest jubilerstwo, jak wygląda jego historia? Co musimy rozumieć przez tą definicję?

Jubilerstwo ma rzeczywiście długą historię. To rzemiosło artystyczne, odnosi się do wytwarzania wyrobów z najbardziej cennych materiałów. Dawniej tego typu zadania określało się jako złotnictwo, zaś termin jubilerstwo dotyczy już czasów najnowszych.

kobieta z biżuterią
Napisał: Diva
Na podstawie: Diva
Bez wątpienia biżuteria zawsze była przeznaczona jako ozdoba ciała, lecz również jako element ubioru na różnorakie okazje. Na początku była tworzona z kości, rogów lub muszli, w dalszej kolejności zaś ze złota, masy perłowej i kamieni szlachetnych. Najbardziej wartościowa biżuteria od niepamiętnych czasów stanowi symbol władzy, statusu społecznego oraz bogactwa. Najczęściej kojarzona jest z kobietami, i aktualnie to się nie zmieniło. To one są dość często posiadaczkami różnych pierścionków, kolczyków czy naszyjników, które podkreślą ich prezencję.


Biżuteria to jednakowoż coś więcej, wiedzą o tym ci, jacy lokują ją jako przyszły kapitał. Nabywają ją oni w specjalnych miejscach, jak hurtownia jubilerska wiedząc, że tego rodzaju lokata jest w stanie zaprocentować w przyszłości, może to zapewnić same pozytywy- gemeo.pl/. W czasach starożytnych złotnictwo opierało się na tworzeniu luksusowych rzeczy codziennego użytku, jak świeczniki czy wazony, ale i różnorodnych ozdób - naszyjniki lub pierścienie. Nie zapominajmy o rzeczach, które służyły kultowi religijnemu, wytwarzane więc były kielichy, srebrne oraz złote relikwiarze. Działalność warsztatów złotniczych ujęto w tzw. struktury cechowe, było to w 13 wieku w Europie Zachodnie oraz w 14 wieku w Polsce.pierścionek, biżuteria
Napisał: MAURO CATEB
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wytwarzanie biżuterii jest połączeniem różnych aspektów wiedzy naukowej i dość zawiłej technologii. Niektóre czynności, jak robione ręcznie, dzisiaj są zautomatyzowane, jednakowoż wiele technik pozostało do dnia dzisiejszego. Mają rodowód który sięga tysiąca lat wstecz.


W naszym kraju mamy tzw. obligatoryjne probiercze prawo, nakazuje ono tak zwane cechowanie wyrobów jubilerskich w państwowym urzędzie probierczym. W naszym kraju jest aż ponad 4 tyś. podmiotów gospodarczych, które zajmują się tworzeniem i obrotem wyrobów z metali i kamieni szlachetnych- przykład: gemeo.pl/. Można powiedzieć, że zainteresowanie tą tematyką nie słabnie, ponadto, w niektórych okresach zauważalna jest tendencja zwyżkowa, więc wtedy różnorodne ozdoby sprzedają się jeszcze bardziej skutecznie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-13 06:45:58
Tagi: biżuteria, jubilerstwo, złotnictwo