Parę wiadomości o szafirze - niezbędne informacje

Szafir to odmiana korundu, a więc najtwardszego naturalnie występującego kamienia (pod względem twardości plasuje się na drugim miejscu, zaraz po diamencie). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “sappheiros”, oznaczającego niebieski kolor. Zazwyczaj bowiem spotyka się go w tej barwie, jednak można go też odnaleźć w innej tonacji kolorystycznej (m.in.: białej, jasnoróżowej, fioletowej, purpurowej, zielonej, szarej, brunatnej bądź czarnej), co zawdzięcza występowaniu takich pierwiastków takich jak: tytan, wanad, magnez, chrom czy też żelazo.


Szafir może być również bezbarwny. Wtedy określa się go mianem leukoszafiru.
szafir
Napisał: Tim Evanson
Na podstawie: http://www.flickr.com

Szafir cieszył się zainteresowaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol bogactwa, ale także długowieczności, miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni. Później nazwano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tak zwany Szafir ŚSzafir - więcej treści na ten temat -go Edwarda, umieszczony pośrodku krzyża zdobiącego koronę przywódców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy zazwyczaj kryształy, przyjmujące postać pseudoheksagonalnych słupów oraz bipiramid. Na ściankach dostrzegalne są poprzeczne zbrużdżenia. Ze względu na posiadane właściwości – wytrzymałość, ścieralność i różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, w wyrobie cennej biżuterii (wisiorów, pierścionków, broszek, kolczyków), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu różnorodnych urządzeń (kamień z domieszką tytanu stanowi ośrodek czynny lasera) a nawet gramofonowych igieł. Co więcej, szafir wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz medycynie estetycznej.


Pomaga w walce z chorobami oczu, problemach z dziedziny dermatologii, pokonywaniu infekcji, przeziębień, stanów podgorączkowych , wyciszeniu organizmu oraz pozbyciu się kłopotów z zaśnięciem. Z kolei w , używa się go w trakcie przeprowadzania zabiegu termoliftingu (stosuje się tu urządzenie z szafirowym kamieniem, wbudowanym w jego głowicę).

W związku z tym, iż istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, nierzadko bywa z nimi mylony. Można tu wymienić głównie cyrkon, kyanit, topaz, tanzanit czy też indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości poleca się przeprowadzenie testu twardości. Sprawdzeniu mogą podlegać także gęstość, widmo absorbcji oraz właściwości optyczne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 17:15:16
Tagi: kamień, infekcja, tytan